sałatka z grillowanym serem halloumi

Kto nie lubi długich weekendów, no kto? Zwłaszcza takich z ładną pogodą. Dopiero co skończył się jeden, a tu już kolejny weekend. Dla mnie i ten jest długi. Wybywam w Polskę na kolejne tri-zawody. To już ostatnie w tym sezonie startowym. Ostatnie i chyba najważniejsze. To moje drugie podejście do 1/2 Ironmana. Oczekiwania mam duże, bo miejsce sprzyja dobrym wynikom, a i formę chyba mam nie gorszą niż przed wcześniejszym startem na takim dystansie. Cóż, zobaczymy. Co będzie to będzie. Na pewno dam z siebie wszystko 🙂 Koła napompowane, paznokcie pomalowane … jestem gotowa 😉

A wracając do weekendów. Korzystajmy z pogody, z długich jeszcze dni i wciąż stosunkowo ciepłych wieczorów. Grill ze znajomymi to prześwietna opcja. Poza kiełbaską wrzućmy na ruszt ugotowane kolby kukurydzy, cukinię i (mój ukochany) ser halloumi. Sałatka z grillowanymi plastrami sera halloumi to smakowity dodatek do grillowanych mięs. Dobra też bez takiego towarzystwa.

Składniki:

  • kilka garści mieszanki sałat (lub dowolnej, ulubionej)
  • 250 g sera halloumi
  • pomidorki koktajlowe
  • ciemne winogrona
  • oliwa i sos basamiczny

Ser pokroić w półcentymetrowe plastry. Umieścić je na rozgrzanej kratce grilla. Po zrumienieniu się jednej strony, przewrócić na drugą. Gotowy ser zdjąć i pokroić na mniejsze kawałki.
Do misy wrzucić poszarpaną sałatę, pokrojone na połówki pomidorki i winogrona. Dodać grillowany ser. Całość polać odrobiną oliwy i sosu balsamicznego.
Spożyć najlepiej od razu, gdy ser jest jeszcze ciepły.

  • 0

    Overall Score

  • Reader Rating: 0 Votes

Share

About Doris

Ludzie dzielą się na tych, którzy jedzą, by żyć i na tych, którzy żyją, by jeść. Ja zdecydowanie zaliczam się do tych drugich.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *