waniliowa owsianka z masłem orzechowym i smażonymi truskawkami

2

Rozmowy przy korporacyjnym biurku zahaczają o różne aspekty naszego życia. Chyba o wszystkie. O rodzinę, zwierzęta, znajomych znajomych przeżywających dziwne sytuacje, o nasze, śmieszne a czasem dramatyczne historie, o poglądy, preferencje i upodobania. Dzisiejsze okołosłużbowe rozmowy uświadomiły mi, że co dla jednego jest pyszne, innemu może zupełnie nie smakować. Ha! Taka tam kulinarną oczywistość. Czasami o tym zapominam 😉 Mowa była o pewnego rodzaju nietypowych połączeniach. Tylko co to znaczy ‘nietypowe’? Gdy byłam nastolatką, dziwne dla mnie było połączenie sera z dżemem. Dziś zajadam się (jak i chyba pół świata) camembertem z żurawiną czy halloumi z marmoladą figową i nikogo to nie dziwi … chyba. Pewne smaki są dziwne czy nietypowe tylko przy pierwszy zetknięciu się z nimi. Potem są już normalne. Chociaż też trudno mi uwierzyć, że smak ogórka kiszonego i czekolady jednocześnie może od tak przejść do porządku dziennego 😉 A podobno i takie połączenia się zdarzają.
Osobiście uwielbiam połączenie smaku słodkiego ze słonym. Domyślam się, że członkowie grupy The Dumplings również 🙂
Ich ‘Słodko-Słony cios’ do przesłuchania a mój do zjedzenia na śniadanie – WANILIOWA OWSIANKA z MASŁEM ORZECHOWYM  i smażonymi TRUSKAWKAMI.

składniki (na 2 porcje):

  • 1 szklanka mleka
  • 8 łyżek błyskawicznych płatków owsianych
  • laska wanilii
  • 200 g mrożonych truskawek
  • 2 łyżki słonego masła orzechowego (najlepiej domowego – tu przepis)
  • garść orzechów ziemnych
  • łyżeczka syropu klonowego lub miodu

Truskawki wrzucić na patelnię lub do rondelka. Podlać odrobiną wody. Smażyć kilka/kilkanaście minut, aż całkowicie się rozmrożą. Dodać syropu klonowego lub miodu i smażyć jeszcze kilka minut.

Mleko wlać do innego rondelka i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć moc palnika, wsypać płatki owsiane i ziarenka z przekrojonej laski wanilii. Gotować chwilę.

Płatki z mlekiem przelać do miseczki, polać sosem truskawkowym, dodać po łyżce masła orzechowego i posypać orzeszkami ziemnymi.

1

6

Share

About Doris

Ludzie dzielą się na tych, którzy jedzą, by żyć i na tych, którzy żyją, by jeść. Ja zdecydowanie zaliczam się do tych drugich.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *